PXL 20240312 112633600
Κοινωνικές

“Η Ψυχολογία του Εφήβου” και “Σχολική Βία”

Το Γυμνάσιο Νέου Πετριτσίου επισκέφτηκαν, την Τρίτη 12 Μαρτίου 2024, τα στελέχη του Κέντρου Νεότητας του Δήμου Σιντικής, Ιορδάνα Τουτζιάρη και Φωτεινή Γιαπουτζίδου σε απάντηση της πρόσκλησης που δέχτηκαν από την διευθύντρια κ.Ακλάση Ευαγγελία. Σκοπός της επίσκεψης των δύο ψυχολόγων ήταν η διαδραστική ομιλία με θέματα “Η ψυχολογία του εφήβου” και “Σχολική βία” που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης και των ενδοσχολικών επιμορφώσεων.

Μετά την ομιλία ακολούθησαν βιωματικές ασκήσεις με τους μαθητές οι οποίοι έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Σιντικής ευχαριστεί θερμά τη Διευθύντρια του Γυμνασίου για την πρόσκληση, τους εκπαιδευτικούς, καθώς και τους μαθητές που συμμετείχαν στην εκδήλωση.

Επίσης, θερμές ευχαριστίες στον Δήμαρχο Δήμου Σιντικής, κύριο Γεώργιο Τάτσιο, στην Αντιδήμαρχο Παιδείας, Πολιτισμού και Αθλητισμού, κυρία Διονυσία Ζήκα και στον Υπεύθυνο Πράξης του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Σιντικής, κύριο Νικόλαο Γρηγοριάδη για την υποστήριξή τους στην υλοποίηση της δράσης.