PXL 20240219 084533686
Εκπαιδευτικά προγράμματα

“Η δικαιοσύνη πάει Σχολείο”

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Η Δικαιοσύνη πάει σχολείο» που υλοποιείται από την Υπηρεσία Επιμελητών Ανηλίκων, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024 επίσκεψη από την επιμελήτρια ανηλίκων κ. Χατζηβασιλείου Ελένη και την επιμελήτρια Κοινωνικής Αρωγής κ. Πέτσα Βασιλική και έγινε ενημέρωση για το ρόλο και το έργο της υπηρεσίας.

Ακολούθησε συζήτηση για θέματα σχετικά με τα είδη των παραβάσεων, την ποινική αντιμετώπιση των ανηλίκων και τα αναμορφωτικά μέτρα.

PXL 20240219 091149389.MP scaled e1712211598691 1

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε μια εικονική δίκη όπου οι μαθητές κλήθηκαν να «δικάσουν» μία παραβατική συμπεριφορά αναλαμβάνοντας μετά από κλήρωση τους ρόλους του Δικαστή Ανηλίκων, του Εισαγγελέα Ανηλίκων, του ανήλικου παραβάτη, των μαρτύρων κατηγορίας και υπεράσπισης, του Επιμελητή Ανηλίκων και των γονέων. Η βιωματική συμμετοχή τους στην πρακτική αυτή ενθουσίασε τους μαθητές και τους έθεσε υπεύθυνους να αξιολογήσουν παραβατικές πράξεις και συμπεριφορές ενισχύοντας την υπευθυνότητά τους και την ενσυναίσθησή τους.